Hetka.cz je první český e-shop s nabídkou profesionálních fotbalových chráničů hlavy. Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Často kladené otázky (FAQ)

Hetka je označení pro fotbalový chránič hlavy. Má tvar čelenky nebo helmy a je vyrobena z velmi lehkého materiálu. Speciálně vyvinutý materiál je dostatečně tuhý na tlumení nárazů a zároveň dostatečně měkký, aby nemohl zranit jiného hráče.

  • Proč by měli fotbalisté nosit chránič hlavy?

Ochrana hlavy byla ve fotbale dlouho (a často stále je) podceňovaná. S moderními poznatky postupně přicházíme na to, že je čas tento nedostatek napravit. Úraz hlavy patří mezi nejčastějších 10 typů úrazu během fotbalové hry. Kromě akutních úrazů se ovšem ukazuje i fakt, že dlouhodobá hra fotbalu, která s sebou nezbytně nese časté hlavičkování, nesvědčí našemu mozku. Toto téma je námětem pro mnoho studií, z nichž většina stále probíhá. Prozatímní informace ale napovídají, že hlavičkování může způsobit CTE, což je mozková neurodegenerativní choroba ústící v různé typy demencí v pozdějším věku hráče. CTE je známo také pod označením boxerská demence. Pro více informací si přečtěte názory odborníků na toto téma.

  • Jaký je rozdíl mezi helmou a čelenkou?

Zásadní rozdíl je v míře pokrytí hlavy, a tedy v místech, které hetka chrání. Helma chrání hlavu i shora, zatímco čelenky poskytují ochranu jen nejzranitelnějších částí po obvodu hlavy. Helmy jsou určeny především pro brankáře, u kterých je riziko úrazu nejvyšší. Zároveň helmy doporučujeme hráčům po úraze, kteří ocení zvýšenou ochranu a maximální pocit bezpečí. Čelenky jsou primárně určeny naopak hráčům v poli, kteří preferují co nejvyšší míru komfortu. Všechny hetky jsou z prodyšných materiálů, ale čelenka díky odkryté horní části hlavy nejlépe větrá. U hráčů v poli dochází k úrazu nejčastěji při hlavičkových soubojích. Čelenka chrání přesně části hlavy, které jsou během těchto hlavičkových soubojů nejzranitelnější. 

Produkt Select je základní produkt typu čelenka od značky Full90. Je to profesionální hetka navržena v úzké spolupráci s profesionálními fotbalisty a její používání je posvěceno organizací FIFA. Čelenka Premier od stejné značky je novější a propracovanější typ produktu Select. Vyrábí se pouze ve 2 velikostech, protože nabízí inovativní řešení v oblasti přizpůsobení velikosti hráči. Premier využívá systému se 4 suchými zipy, díky kterému je velikost hetky velmi flexibilní, takže může růst zároveň s hlavou hráče.

  • Může hráč s hetkou hlavičkovat?

Ano, s hetkou se dá hlavičkovat stejně jako bez ní. Hetka plní funkci "druhé kůže" na hlavě. Je anatomicky tvarovaná a dobře se přizpůsobuje. Po několika prvních hodinách se hetka dokonale přizpůsobí hlavě hráče. Přilne a perfektně kopíruje tvar hlavy. Hetka nemá vliv ani na odrazy míče. Ten reaguje stejně jako při kontaktu s holou hlavou. 

  • Potí se v hetce hlava?

Nechceme ani nemůžeme zaručit, že vlasy hráče s hetkou na hlavě zůstanou po hodinovém náročném tréninku na sluníčku zcela suché. Hetka je pokrývka hlavy a po celou dobu používání obepíná hlavu hráče. Všechny produkty jsou ale vyrobeny ze speciálních prodyšných materiálů, které odvádí pot z čela hráče. Díky propracovanému střihu a použitým materiálům se pot nehromadí pod hetkou, ale efektivně putuje směrem na temeno hlavy, odkud se rychle odpařuje. Byť jsou hetky černé, neabsorbují sluneční záření, a tak se ani v parných letních dnech nemusíte bát nepříjemného přehřátí. Hlava je naopak před nadměrným sluncem pod hetkou v bezpečí.

  • Je hetka určená i na jiné sporty než fotbal?

 Ne, hetka je určena výhradně na hraní fotbalu. Vždy používejte hetku v souladu s návodem k použití. Dejte si záležet s výběrem správné velikosti a s prvním nasazením a přizpůsobením velikosti na míru.

  • Jak vybrat správnou velikost hetky? velikost

Pro zajištění maximální bezpečnosti a pohodlí hráče dbejte na výběr správné velikosti. Změřte obvod hlavy hráče dle obrázku. U všech hetek lze v určitém rozpětí regulovat velikost na míru díky chytrému systému suchých zipů. Pokud hetka při prvním použití nepadne naprosto přesně na hlavu hráče, nezoufejte. Během několika prvních hodin strávených v hetce se její tvar dokonale přizpůsobí hlavě a nebude už nikde odstávat.

  • Zajišťuje hetka 100% ochranu hlavy během hry?

Hetky jsou navrženy tak, aby snížily závažnost nárazů do hlavy. Žádná pokrývka hlavy však nemůže chránit před všemi předvídatelnými dopady. Fotbalové hetky neposkytují žádnou ochranu částem těla, které přímo nezakrývají. I při správném používání těchto produktů může dojít k vážnému zranění. Produkty se musí vždy nosit v souladu s pokyny výrobce. Před použitím si tyto pokyny přečtěte. Povrch omývejte měkkým vlhkým hadříkem. Použití je možné pouze na vzduchu (nevhodné pro vodní sporty). 

  • Je hetka pouze pro děti?

Hetka je určena pro fotbalisty a fotbalistky v každém věku. Lidská lebka se vyvíjí poměrně dlouho. Nejzranitelnější je dětská hlava do období kolem 13. roku života, ale lebeční kosti rostou a zpevňují se více než prvních 20 let našeho života. Riziko úrazu hlavy je tedy podstatně vyšší u dětí, proto hetky důrazně doporučujeme právě nezletilým hráčům.

  • Může se hetka používat i během zápasu?

Naše produkty jsou oficiálně schváleny organizací FIFA a stejně tak jsou v souladu i s našimi českými pravidly FAČR

 

  • Proč nevídám hetky na českých fotbalistech častěji?

Produkty FULL90, které jsou v naší nabídce, jsou první a prozatím jediné profesionální fotbalové hetky, které jsou na českém trhu k dostání. Jejich popularita roste, avšak stále u nás není nošení hetky zaryto v povědomí a chápáno jako standardní vybavení každého fotbalisty. Člověk se přirozeně brání změně, považuje za normální a upřednostňuje to, co zná - hru bez ochrany hlavy. V Hetce ale věříme, že každá pozitivní změna, byť to není hned, se nakonec shledá s přijetím a začne být akceptována a chápána jako správný krok vpřed. Nemusíme pátrat daleko v historii a zjistíme, že povinnost nosit helmu na lední hokej zavedlo NHL až v roce 1979! Stejně tak se nejspíše shodneme, že ani v dalších zimních sportech, např. v lyžování, nebyla ještě před deseti lety helma nezbytnou výbavou jezdce. A dnes? Lidé změnu přijali, protože pochopili důležitost těchto produktů a (odpusťte prosím nadsázku) jen "blázen" by dnes vyjel na brusle či lyže s nechráněnou hlavou, natož toto riskoval u svého dítěte. Ochrana hlavy se brzy stane stejně NORMÁLNÍ i ve fotbale. A vy můžete být onou změnou, krokem vpřed. Používejte hetku a doporučte ji svým blízkým. 

 

NENAŠLI JSTE ODPOVĚĎ NA SVOJI OTÁZKU?

Kontaktujte nás

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení